A harminc évvel ezelÅ‘tt elfogadott Kolozsvári Nyilatkozat nemcsak elsÅ‘ként fogalmazta meg erdélyi magyar közösségünk önrendelkezési igényét, de rávilágÃtott arra a mindmáig érvényes tényre is, hogy megmaradásunk és fejlÅ‘désünk egyetlen és biztos záloga a belsÅ‘ önrendelkezés elvén alapuló autonómia megteremtése.
Az elmúlt három évtized során bebizonyosodott, hogy az erdélyi magyarságot érÅ‘ folyamatos támadásokra, valamint az állampolitikai rangra emelt magyarellenességre egyetlen érvényes válasz adható: közösségünk önszervezÅ‘désének és autonómiatörekvésének sikerre vitele, ezáltal pedig nemzeti önvédelmünk és megmaradásunk hosszútávú biztosÃtása.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács továbbra is következetesen kiáll a Kolozsvári Nyilatkozatban foglaltak mellett, az EMNT Országos Elnöksége pedig ezennel kinyilvánÃtja:
1.) A közösségünk és kultúránk végleges felszámolását céljának tekintÅ‘ kommunista diktatúra bukása után elsöprÅ‘ erÅ‘vel jelentkezett az erdélyi magyarság autonómiaigénye, s ennek értelemszerűen lett egyenes következménye a Kolozsvári Nyilatkozat – az abban megfogalmazott elvi imperatÃvuszokkal együtt. Sajnálattal kell azonban megállapÃtanunk, hogy az erdélyi magyarság bukaresti politikai képviseletét hosszú idÅ‘n keresztül egyedüliként megjelenÃtÅ‘ politikai szervezÅ‘dés az elmúlt három évtizedben az elveket javarészt alkukra és magánzsebes üzletekre cserélte fel. Éppen ezért a leghatározottabban elÃtélünk minden olyan törekvést, mely az önrendelkezési küzdelmünk következetes képviselete helyett a párt- és üzleti érdekek szövevényes hálózatát tartja elÅ‘rébb valónak. Aki Ãgy tesz, az nemcsak a Kolozsvári Nyilatkozatban foglaltakat tagadja meg, hanem közösségünk és önrendelkezésért vÃvott harcunk kiárusÃtója is egyben.
2.) A Kolozsvári Nyilatkozatban foglaltakat magunkra nézve mindmáig kötelezÅ‘ érvényűnek tekintjük, munkánk során szövetségeseinkkel – az Erdélyi Magyar Néppárttal, az Erdélyi Magyar Szövetséggel és a Székely Nemzeti Tanáccsal egyetemben – pedig azon fáradozunk, hogy az önrendelkezés gondolatát a lehetÅ‘ legszélesebb körben ismertté és elfogadottá tegyük, annak keretfeltételeit megteremthessük, Isten és ember elÅ‘tt tett eskünkhöz hÃven pedig azokat is visszavezessük az autonómia útjára, akik az elmúlt évtizedekben letértek róla. Tesszük ezt azon legmélyebb meggyÅ‘zÅ‘désünkbÅ‘l fakadóan, hogy jelenkori problémáink többségére az egyetlen és legbiztosabb megoldás az autonómia.
3.) Miként eddig is tettük, azonképpen az elkövetkezÅ‘kben is minden rendelkezésünkre álló eszközzel azon leszünk, hogy valós román—magyar párbeszéd alakulhasson ki önrendelkezési törekvéseinkrÅ‘l. Ugyanakkor minden olyan alkalommal, amikor a többségi társadalom és a román politikum részérÅ‘l támadás éri közösségünket, kultúránkat vagy szimbólumainkat, a leghatározottabban tiltakozni fogunk, hiszen valljuk: egymás kölcsönös tiszteletének nem létezhet alternatÃvája. Mivel azonban a központosÃtott bukaresti államvezetés mindmáig nem tudott hiteles és megbÃzható hatalmi központtá válni az erdélyi magyarság számára, a mi feladatunk nem kevesebb, mint a Kolozsvári Nyilatkozat szellemében, demokratikus és békés úton rendezni viszonyunkat a románsággal.
4.) Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács közhasznú és kiterjedt, közösségszervezÅ‘ tevékenységén túlmenÅ‘en továbbra is kész felvállalni az autonómiatörekvésekhez kapcsolódó, széleskörű társadalmi vita megteremtését és koordinálását, ugyanakkor sürgeti az ezirányú párbeszéd mihamarabbi újrakezdését, hiszen a vészjósló rendszerességgel jelentkezÅ‘ magyarellenes megnyilvánulások bizonyÃtják: nemzeti közösségünk megmaradása a tét. A világban tapasztalható, egymást követÅ‘ megélhetési és biztonságpolitikai válságok körülményei között fokozott mértékben fontosnak tartjuk, hogy saját sorsa felett rendelkezÅ‘, autonóm és jól szervezett közösségként nézzünk szembe a 21. század súlyosbodó kihÃvásaival.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Országos Elnöksége