Országos tisztújÃtó közgyűlést tartott a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) szeptember 19-én GödöllÅ‘n.
A közgyűlésen, melyen jelen volt Mátis JenÅ‘, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács országos alelnöke, a Gazdasági és Vidékfejlesztési Szakbizottság elnöke is, a tisztújÃtás mellett értékelésre került az elmúlt 4 év munkája és meghatározták az elkövetkezÅ‘ idÅ‘szak feladatait is. Jakab István elnökségi beszámolóját egyhangú szavazással fogadták el a küldöttek.
A rendezvény kiemelt vendége Dr. Nagy István agrárminiszter volt, továbbá beszédet mondott GyÅ‘rffy Balázs, a NAK elnöke és Gyuricza Csaba, a MATE rektora. A tisztújÃtáson a küldöttek ismét Jakab Istvánt választották meg a MAGOSZ elnökének.
A tanácskozáson Nagy István hangsúlyozta, bár a kihÃvások évek óta egyre sokasodnak, a gazdák összetartása minden nehézségen átsegÃti a magyar vidéket. Erre az összefogásra a kormány is nyitott, és történelmi jelentÅ‘ségű támogatást biztosÃt a gazdáknak az uniós vidékfejlesztési támogatásokhoz kapcsolódó költségvetési hozzájárulással. A soha nem látott mértékű nemzeti társfinanszÃrozás nemzedékek óta nem látott esélyt ad arra, hogy nemzetközi szinten is versenyképes mezÅ‘gazdaság és élelmiszeripar épüljön ki Magyarországon – tette hozzá.
Az agrárminiszter szerint a támogatások éppoly fontosak, mint a gazdaképviseletek együttműködése, hiszen az éghajlatváltozás miatt hagyományos módszerekkel ma már nincs versenyképes mezÅ‘gazdaság. A magyar agrárium erÅ‘södik, de a világ szűk esztendÅ‘k elÅ‘tt áll, az élelmiszerválság következményei beláthatatlanok. A hatékonyság mellett a gyorsaság ugyancsak felértékelÅ‘dik – hÃvta fel a figyelmet. Az aszályhelyzetre a kormány azonnal reagált is, hogy az érintett termelÅ‘k felkészülve várhassák a következÅ‘ gazdálkodási évet – mondta.
A tárcavezetÅ‘ kitért a brüsszeli támogatásokról szóló tárgyalásokra. Elmondta, hogy sokszor a végsÅ‘kig kellett elmenni a magyar érdekek képviseletében, a végeredmény ugyanis hosszú távon határozza meg a magyar vidék jövÅ‘jét. Fontosnak tekinti, hogy a fenntarthatósági követelmények ne terheljék fölöslegesen a termelÅ‘ket, de valóban javÃtsák a környezet állapotát, valamint azt, hogy a támogatások segÃtsék a nemzedékváltást a gazdatársadalomban, a legsérülékenyebb gazdaságok pedig fokozott támogatásra számÃthassanak.
Magyarország az EU-n belül az egyik legnagyobb arányban csoportosÃt át forrásokat a kistermelÅ‘knek, akik kiegészÃtÅ‘ jövedelemtámogatás formájában új, hektáralapú kifizetési lehetÅ‘séghez jutnak – közölte Nagy István.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szintén az összefogás jelentÅ‘ségét emelte ki, mert szerinte az idÅ‘járási szélsÅ‘ségekkel, az ukrajnai háború következményeivel, az emberre és állata veszélyes járványokkal csak Ãgy lehet megbirkózni. GyÅ‘rffy Balázs sikeresnek értékelte a kormánnyal kialakÃtott együttműködést, mivel számos javaslatukból jogszabály lett. A brüsszeli kapcsolatok ugyanakkor “lehetnének harmonikusabbak is” – fogalmazott.
A agrárkamara vezetÅ‘je szerint a helyzetet nehezÃti, hogy a mostani kihÃvások közepette a gazdáknak szinte lehetetlen tervezniük, miközben a költséges korszerűsÃtések nem állhatnak le. Szükség lesz ezért minden támogatásra, a NAK pedig maga is segÃteni akar azokon, akik nehéz helyzetbe jutottak – tette hozzá. Ha a szervezet közgyűlése elfogadja, az idén az árbevétel alapján fizetÅ‘ aszálykárosultak tagdÃjkedvezményt kaphatnak a NAK-tól – jelezte.
A MATE rektora a világszintű kihÃvások miatt különösen fontosnak tekinti, hogy az egyetem részt vegyen a Magosz és a NAK együttműködéseiben. Gyuricza Csaba hangsúlyozta, hogy a MATE ma már sokkal több, mint felsÅ‘oktatási intézmény, hiszen országos hálózat áll mögötte, kutatások és innovációk fontos résztvevÅ‘je. A mezÅ‘gazdászoknak kulcsszerepük lesz a jövÅ‘ alakÃtásában, Ãgy az agrárszakemberek képzése is egyre fontosabb – tette hozzá.
Jakab István, a Magosz elnöke közgyűlési beszámolójában a közelmúlt és a következÅ‘ évek kihÃvásairól beszélt. Kiemelte, hogy a gazdák számára sosem volt home office, a kötelességüket a legnehezebb idÅ‘kben is teljesÃtették, de folyton újabb és újabb kihÃvásokkal szembesülnek. Békére kell törekedni, hogy a háború hatásainak elszenvedése helyett folytatni lehessen a nyugodt épÃtkezést, és azért is, mert a szankciók sem feltétlenül eredményesek – szögezte le. Megjegyezte, hogy az orosz mezÅ‘gazdaság például az elÅ‘zÅ‘ évtized közepén elrendelt büntetÅ‘intézkedések miatt rengeteget fejlÅ‘dött az utóbbi években.
Jakab István bÃzik abban is, hogy rendezÅ‘dnek a kapcsolatok Brüsszellel, és megszűnik a “kettÅ‘s mérce” az EU részérÅ‘l. Különösen akkor lát erre esélyt, ha az Európai Parlament összetétele megváltozik a következÅ‘ választás után.
A Magosz vezetÅ‘je egyetértett az agrárminiszterrel abban, hogy az összefogás sok nehézségen átsegÃti a termelÅ‘ket, de ettÅ‘l függetlenül úgy véli, hogy Magyarországnak meg kell kapnia a neki járó uniós forrásokat, hiszen csak az aszály csaknem 1000 milliárd forintos kiesést okozott. A gazdáknak ezen felül be kell szerezniük a termeléshez szükséges, de rohamosan dráguló alapanyagokat, eszközöket, de cserébe értékes segÃtséget nyújthatnak például a szárazság elleni infrastruktúrafejlesztésekben, környezetvédelmi együttműködésekben.